Imprezy plenerowe

Autor: Ewa Kominek    

21.08.2013 r.
Raczej żaden z wystawców podczas „Dnia z ekologią” odbywającego się w ramach kilkudniowego wydarzenia „Europa zmienia Warszawę”, nie spodziewał tak bardzo deszczowego dnia. Z uwagi na pogodę, wszystkie zaplanowane działania rozgrywały się w dużym namiocie, ustawionym na ulicy Krakowskie Przedmieście, przy kościele św. Anny.
W ramach prezentacji projektu WislaWarszawska.pl przygotowaliśmy do odwiedzających kilka atrakcji.
Z pomocą plastyka można było tworzyć elementy kolażu przedstawiającego Wisłę z lotu ptaka.

Początki tworzenia kolażu o Wiśle

Początki tworzenia kolażu o Wiśle

Fragment Wisły po kilku godzinach pracy

Fragment Wisły po kilku godzinach pracy

Dzieci chętnie grały w przygodową grę o życiu rybitw nad Wisłą. Plansza do gry była rozłożona na podłodze. Plansza i instrukcja gry będzie wkrótce udostępniona do pobrania.

P1010176_1

P1010172x

Wszyscy zainteresowani próbowali także sił w rozwiązywaniu łamigłówek o ptakach i nadwiślańskiej przyrodzie.

P1010178_1

Wystawiona była także makieta platformy pływającej dla ptaków i można było porozmawiać o działaniach, które będą realizowane w ramach projektu przez Zarząd Mienia m.st. Warszawy.

P1010177_1

Wydarzenie „Europa zmienia Warszawę” na Facebook’u.
Szczegółowy program do pobrania (pdf).

***

15.06.2013 roku odbył się 17 Piknik Naukowy. W ramach promocji projektu Wisla Warszawska przygotowaliśmy dwa stanowiska.
1. Plaża przy moście Poniatowskiego:
– gra terenowa ” Piórko, ziarnko, szum i plusk, czyli ptasi detektyw na tropie!” – uczestnicy odgadywali nazwę tajemniczego ptaka, na podstawie jego różnych cech: jaja, pióra, pożywnienie, tropy, miejsce lęgowe.
– zabawy plastyczno-edukacyjne dla dzieci: wycinanki, malowanie ptaków, jaj, itp.
– warsztaty plenerowe przy stoiskach specjalistycznych rozmieszczonych na plaży: ornitolog, geomorfolog, botanik.
2. Stadion Narodowy:
– opowieści o działaniach projektowych,
– makieta wysp pływających.
Galeria zdjęć

IMG_5832

gra wisła2

***

W dniu 12 maja 2013 roku odbyła się impreza plenerowa „Święto Wisły” zorganizowana przez Zarząd Mienia m.st. Warszawy. Na tę okazję przygotowaliśmy grę terenową „Nad Wisłą”. Uczestnicy imprezy mogli pobrać na stoisku informacyjnym projektu LIFE+ Wisła Warszawska karty do gry z zadaniami oraz mapką. Na terenie wokół Portu Czerniakowskiego należało odnaleźć sześć miejsc przystankowych, w których czekali przewodnicy. Opowiadali oni uczestnikom gry o Wiśle, każdorazowo w inny sposób. Można było posłuchać opowieści o nietoperzach i innych ssakach występujących nad Wisłą, popatrzeć przez lunetę na ptaki, spróbować sił w rozpoznawaniu roślin z lasu łęgowego i posłuchać o geomorfologii Królowej Polskich Rzek. Akcentem kulturowym była pogawędka z Warszawiakiem używającym gwary warszawskiej, który wspominał stare dobre czasy, kiedy mieszkańcy stolicy chętnie kąpali się w rzece i plażowali, a weekendy wyruszali tłumnie na wycieczki parowcami na Bielany i Młociny.
W grze wzięło udział ok. 100 osób. Tym, którzy odpowiedzili na pytania zawarte w karcie do gry i przeszli całą trasę rozdaliśmy drobne nagrody – gadżety projektowe. Dla dzieci przygotowaliśmy zabawy plastyczne.

P1040649

P1040653

IMG_4527-fot_J-Angiel(1)

229601_474893145924496_1300521040_n

***

24.03.2013. Z okazji obchodów Światowego Dnia Wody, tak jak zeszłym roku, wzięliśmy udział w imprezie plenerowej przygotowanej przez MPWiK, przy płycie Desantu, ul. Solec 8.
Dla uczestników imprezy zorganizowaliśmy grę terenową pt. „Wiślane pogawędki”. Pomimo niezachęcającej aury (mróz i wiatr), ponad 50 osób przeszło całą trasę gry i odwiedziło przewodników, którzy byli rozstawieni w okolicy Portu Czernikowskiego. Można było porozmawiać z ornitologiem, geografem, teriologiem, wodniakiem i posłuchać opowieści mówionych gwarą warszawską o dawnym życiu nad Wisłą. Osobom, które zwróciły karty do gry z rozwiązanymi zadaniami rozdaliśmy nagrody – koszulki, filmy o Wiśle Warszawskiej, kalendarze i kolorowanki.

dw

gra terenowa 2b

***

20 maja 2012 r. podczas Święta Wisły – którego obchody przygotowywane są corocznie przez Biuro Sportu i Rekreacji m.st. Warszawa – zorganizowaliśmy grę terenową, której celem było zapoznanie Warszawiaków z Wisłą i okolicą Portu Czerniakowskiego. Przewodnicy, rozmieszczeni w terenie w kilku miejscach, opowiadali o ciekawych wydarzeniach z przeszłości, pokazywali rośliny i zwierzęta (zwłaszcza ptaki), wyjaśniali zagadnienia z zakresu geomorfologii Wisły.

Gra terenowa - instrukcja, konkurs_01(1)

Projekt "Ochrona siedlisk kluczowych gatunków ptaków Doliny Środkowej Wisły
w warunkach intensywnej presji aglomeracji warszawskiej" otrzymał dofinansowanie
z instrumentu Finansowego LIFE+ Wspólnoty Europejskiej oraz ze środków
Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.