Babka szczupła – gatunek obcy
Babka szczupła – Neogobius fluviatilis Pallas 1811
Jest w naszych wodach gatunkiem obcym. Samce dorastają maksymalnie do 19 cm, samice do 13 cm. Ciało umiarkowanie wydłużone. Głowa stosunkowo duża, zakończona obszernym pyskiem. Oczy dość duże umieszczone na wierzchu głowy Płetwy brzuszne zrośnięte w przyssawkę. Płetwa grzbietowa podwójna. Wysokość drugiej płetwy grzbietowej, podobnie jak płetwy odbytowej, zmniejsza się ku tyłowi. Ubarwienie jasne, żółtawo-beżowe. Grzbiet z szaro-brązowymi nieregularnymi plamami tworzącymi marmurkowaty wzór. Z boku ciała wyraźny rząd czarnych plam. W okresie rozrodu ciało samca ciemnieje do barwy prawie czarnej. Naturalnie występuje w słonawych zatokach morza Czarnego i Azowskiego oraz w uchodzących do nich rzekach i ich dopływach, w Dunaju po Żelazną Bramę, Dniestrze, Bohu, Dnieprze, Donie, Kubaniu oraz rzekach spływających z terytorium Gruzji i Turcji. Zamieszkuje również przybrzeżne jeziora. Babka szczupła rozprzestrzenia się w Europie wzdłuż dwóch szlaków migracji wodnej fauny ponto-kaspijskiej. Jeden z nich, tzw. centralny, prowadzi z Morza Czarnego przez Dniepr, Prypeć, Kanał Królewski i Muchawiec do Polski, a stąd możliwa jest dalsza ekspansja przez Kanał Bydgoski, Noteć, Odrę do Niemiec i Zachodniej Europy. Drugi korytarz migracji prowadzi również z Morza Czarnego, ale przez Dunaj. Pierwsze doniesienia o rozszerzaniu zasięgu babki szczupłej tym szlakiem, poza Żelazną Bramą – umowną granicą występowania tego gatunku, pochodzą z połowy lat 60. Babka szczupła może konkurować o pokarm z rodzimymi gatunkami ryb, zwłaszcza gdy występuje w ubogim środowisku. Odżywia się głównie larwami ochotkowatych, drobnymi skorupiakami oraz mięczakami. Może limitująco wpływać rozród krajowych gatunków ryb, poprzez wyjadanie ich ikry i narybku.
Sezon rozrodczy trwa od maja do lipca. Tarło odbywa się w płytkiej wodzie od 0,3 do 1,0 m. Ikra składana jest na spodniej stronie różnego rodzaju zanurzonych przedmiotów, zarówno pochodzenia naturalnego (kamienie, korzenie, kłody, kępy roślinności), jak i antropogenicznego (kawałki metalu, liny itp.). Gniazda pilnuje samiec. Odstrasza inne ryby i prowadzi zabiegi pielęgnacyjne nad ikrą. Liczba jaj w gnieździe wskazuje, że pochodzą one od więcej niż jednej samicy.
Babka szczupła nie jest objęta żadną formą ochrony.
Ten opis pochodzi z wirtualnego projektu CHODŹ NAD WISŁĘ, który zrealizowała Fundacja Ja Wisła dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Urzędu Miasta St. Warszawy i wpłat z 1% podatku.
INDEKS